Peer-Assisted Study Sessions

Peer-Assisted Study is a program of guided group study that goes beyond tutoring. Your session leader is trained to facilitate your group sessions so that you are working with your classmates to really understand the material presented in class. Check the schedule below for sessions offered for your math course, then show up and find out what it's all about! To find out more information about Peer-Assisted Study, you can also visit the International Center for Supplemental Instruction's website.

Occasionally, sessions need to be scheduled in different rooms. Please listen for announcements in class, check Canvas or your email for updates, or stop by the Math Center to check the schedule.

Peer-Assisted Study Session Schedule

Spring 2019

Session

Leader

Times

Location

Math 090/099

Beginning & Intermediate Algebra

Lori French

Lori French

Tuesday 11 - 1

Thursday 12:30 - 2:30

Engineering 233

Engineering 233

Math 1040

College Algebra

Brandon Collins

Brandon Collins

Monday 1:40 - 3:10

Thursday 12:10 - 1:40

Engineering 187

Columbine 303

Math 1040

College Algebra

Michael Hester

Michael Hester

Tuesday 4:30 - 6

Friday 1 - 2:30

Engineering 187

Engineering 239

Math 1040

College Algebra

Jazzmyn Boykins

Jazzmyn Boykins

Monday 4:30 - 6

Wednesday 4:30 - 6

Engineering 187

Engineering 247

Math 1050

Elementary Functions

for Calculus

Nick Dindyal

Nick Dindyal

Monday 5:30 - 7

Wednesday 4 - 5:30

Engineering 247

Osborne A321

Math 1050

Elementary Functions

for Calculus

Brian Yee

Brian Yee

Tuesday 10 - 11:30

Thursday 3 - 4:30

Engineering 239

Engineering 187

Math 1120

Calculus for Business

& Economics

Lori French Lori French

Sunday 9:30 - 11

Wednesday 9 - 10:30

Thursday 11 - 12:30

Engineering 233

Columbine 303

Engineering 239

Math 1330

Calculus For the Life Sciences

Sara Khammash Sara Khammash

Tuesday 11 - 12:30

Wednesday 2 - 3:30

Columbine 303

Engineering 187

Math 1350

Calculus 1

Kristen Gearhart Kristen Gearhart

Wednesday 11:30 - 1

Friday 11:30 - 1

Engineering 187

Engineering 239

Math 1350

Calculus 1

Dale Fenton Dale Fenton

Monday 10 - 11:30

Wednesday 3 - 4:30

Engineering 187

Osborne B117

Math 1350

Calculus 1

River Gassen River Gassen

Tuesday 4:30 - 6

Thursday 4:30 - 6

Engineering 239

Engineering 239

Math 1360

Calculus 2

Michael Aragon Michael Aragon

Tuesday 1:45 - 3:15

Thursday 4:30 - 6

Engineering 187

Engineering 187

Math 1360

Calculus 2

Mikayla Washington

Mikayla Washington

Monday 4 - 5:30

Wednesday 9:20 - 10:50

Columbine 105

Engineering 187

Math 2150

Discrete Mathematics

Jennifer Dobyns

Jennifer Dobyns

Tuesday 1:30 - 3

Friday 1 - 2:30

Osborne B117

Engineering 247

Math 2350

Calculus 3

Dean Danis

Dean Danis

Tuesday 12:15 - 1:45

Thursday 4:30 - 6

Engineering 239

Columbine 303

Math 2350

Calculus 3

Jesse Heacock

Jesse Heacock

Monday 9 - 10:30

Thursday 12 - 1:30

Engineering 247

Columbine 127

Math 3110

Number Theory

Logan Robinson

Logan Robinson

Monday 3:15 - 4:45

Wednesday 12 - 1:30

Columbine 303

Engineering 247

Math 3130

Linear Algebra

Van Hovenga

Van Hovenga

Tuesday 6:15 - 7:45

Thursday 12 - 1:30

Engineering 239

Columbine 105

Math 3400

Differential Equations

Katerina Gkogkou

Katerina Gkogkou

Tuesday 12:15 - 1:45

Thursday 2:30 - 4

Columbine 105

Osborne B217

Math 3410

Introduction to  Analysis

Lucas Goad

Lucas Goad

Tuesday 1:30 - 3

Thursday 1:30 - 3

Engineering 247

Engineering 239

Math 3810

Probability & Statistics

David Johnson

David Johnson

Tuesday 3 - 4:30

Friday 10 - 11:30

Engineering 239

Engineering 187