Committees



Executive Standing Committees

Educational Policy and University Standards Personnel and Benefits Budget Advisory Committee
Mark Malone, Chair, EDUC Tom Zwirlein, Chair, BUS Bob Durham, Chair, LAS
Diane Belger, BUS Gail Katz, Beth-El Sue Byerley,  Faculty Budget co-Chair, Library
Scott Trimboli, EAS Bob Durham, LAS Rhonda Glazier, Faculty Budget co-Chair, Library
Kerry Peterson, Beth-El VACANT, EAS Rex Welshon, LAS
Leah Chandler Mills, LAS Don Morley, EDUC Teresa Meadows, LAS
Geoff Ashton, LAS Carla Myers,Library Julaine Field, EDUC
Sandy Berry-Lowe, LAS VACANT, SPA James Stevens, EAS
Mary Beth Chambers, Library Pam Carter, NTTF Greg Stock, BUS
Henrika Weir, SPA Mandi Elder, Beth-El





Regular Standing Committees
Minority Affairs Misconduct in Research, Scholarship, and Creative Activities Womens Committee
Jeff Montez de Oca, co-Chair, LAS Minette Church, Chair, LAS
Stephany Spaulding, co-Chair, LAS Margaret Harris, Beth-El
Mingming Zhou, BUS Kelli Klebe (ex officio), Res Integ Officer Yang Xu, BUS
Qing Yi, EAS George Woodward, BUS Emily Nusbaum, EDUC
Sylvia Martinez, EDUC Amy Silva-Smith, Beth-El Rebecca Webb, EAS
Christina Martinez, Library Sudhanshu Semwal, EAS Carla Myers, Library
Edin Mujkic, SPA Julaine Field, EDUC Anna Kosloski, SPA
Melissa Benton, Beth-El Dale DeBoer, LAS Michele Companion, LAS
Sue Byerley, Library Rebecca Laroche, LAS
Donald Klingner, SPA Valerie Brodar, LAS
Catherine Grandorff, LAS
Non-tenure Track Faculty Dorothea Olkowski, LAS
Christine Robinson, co-Chair, LAS Barbara Prinari, LAS
Norah Mazel, co-Chair, Library
Kay Craig, Beth-El
Dana Wortman, EAS
James Parmenter, LAS
Suzanne Cook, LAS
VACANT, SPA
Sheri Trumpfeller, BUS
Laura Marshall, EDUC



 



Regular Standing Advisory Committees


Sustainability Committee Library Committee PRIDE
David Havlick, LAS, Chair Ken Lauderbaugh, EAS, Chair Corinne Harmon, Chair, EDUC
Nanna Meyer, Beth-El Deb Tuffield, Beth-El Melissa Benton, Beth-El
Sally Von Breton, BUS Ying Fan, BUS Mingming Zhou, BUS
Tracy Gonzales Padron, BUS Blaise Sonnier, BUS Dana Wortman, EAS
Julie Albertson, EAS Bita Rivas, EDUC Christi Kasa-Hendrickson, EDUC
VACANT, EDUC Molly Maxfield, LAS Alex Ilyasova, LAS
Perrin Cunningham, Heller Estate Benjamin Syn, LAS Katherine Mack, LAS
Carol Huber, LAS Vacant, SPA Linda Watts, LAS
Janel Owens, LAS Vacant, Library Dena Samuels, LAS
Daphne Greenwood, LAS Janice Gould, LAS
Kimbra Smith, LAS Emilie Vrbancic, Library
Tom Huber, LAS VACANT, SPA
Joel Tonyan, Library Intercollegiate Athletics
Pam Sawyer (staff), SPA Jackie Berning, Chair, LAS
Cynthia Norton, Public Safety Mary Ann Kluge, Beth-El Academic Computing
Margaret Scott, EDUC Dave Anderson,  Chair, LAS